میلاد پسندیده

گرافیک، انیمیشن و تصویرسازی

میلاد پسندیده

گرافیک، انیمیشن و تصویرسازی

نماینده ولیه فقیه گیلک زبانان؟

يكشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۲، ۱۱:۳۶ ب.ظ

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم 


نماینده ولی فقیه در استان گیلان، در پایان خطبه های نماز جمعه 15 آذر 1392، جمله ای عجیب بکار می برند: «کاری نکنید دنیا به ما بخندد» !!

اشاره ایشان به جلسه چند روز پیشِ شورای شهر رشت است... جلسه ای که در آن برای اولین بار مقرر میشود تا از آن به بعد، همه اعضای شورا به گویش گیلکی سخن بگویند تا با این کار، گویش محلی استان برای نسل های آینده حفظ شود و الگویی باشد برای آنهایی که از داشتن گویش و لهجه گیلانی، شرمسار میشوند.
کاری که مورد استقبال همه مردم قرار گرفت، بجز امام جمعه رشت!

ایشان در خطبه نماز جمعه در توجیه مخالفتشان (به زبان شیرین فارسی) توضیح میدهند که چون گویش محلی افراد شورا تالشی یا ترکی هم هست، گیلکی حرف زدنشان باعث میشود دنیا به ما بخندد!

باید در پاسخ گفت چرا اصلا باید در شهر رشت، یک غیر رشتی عضو شورا باشد که نتواند رشتی حرف بزند؟ ... تالش زبان چرا نباید در تالش عهده دار منسب شورای شهر باشد و هم زبان با مردم خودش در جلساتش سخن بگوید؟ یا چرا در آستارا نباید بخاطر اکثریت ترک زبانش، ترکی سخن گفت؟
اصلا چرا خود جناب امام جمعه یکبار خودشان به گویش گیلکیِ رشتی یا لاهیجی یا انزلیچی یا غیره ویا حتی تالشی... یا هر لهجه و گویش محلی گیلان سخن نمیگویند؟

چرا از تریبون مهم نماز جمعه اینگونه تبلیغ میکنند که سخن گفتن به زبان مادری، مایه خنده دیگران میشود؟ نکند ایشان هم از هویت خود شرمسار هستند؟!


اینها به کنار...
جناب آیت الله قربانی! میخواهم بپرسم چطور شما میتوانید لهجه اعضای شورا را برای دنیا خنده دار بدانید، ولی غصبی بودنِ منسب آنها را خنده دار و مایه شرمساری ندانید؟

چرا بعد از تخلفات متعدد در انتخابات شورای شهر رشت در سال 92 و ابطال انتخابات و سپس برگزار نشدنِ مجدد انتخابات و انتصابات غیرقانونی، شما یکبار هم به این رفتارهای شرم آور اعتراض نکردید؟

چرا باید کسانی در شورای شهر رشت بر مردم حکومت کنند که به گفته خودتان تالشی و ترک و در یک کلام غیر رشتی هستند؟!


پس برای اینکه هم گویش گیلکی حفظ و بین مسئولین استان رایج شود، و هم کسی مجبور به رشتی حرف زدن نباشد، و هم منسبی غصب نشده باشد، به غیر رشتی بودنِ اعضای شورای شهر رشت اعتراض کنید... که دنیا از این همه تناقض بیشتر به ما می خندد!_______________________________________
شایان ذکر است رهبرمون گفتن به ولی فقیه هم نقد وارد است و باید گفت... حالا چه رسد به نمایندگانشان که نقد بر ایشان اولی تر است!

 • میلاد پسندیده

نظرات (۱۰)

 • حسین پاسندی
 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام

  دوست عزیز ، فارسی زبان رسمی کشور هست و در مکان های دولتی باید از زبان فارسی استفاده بشه.
  ولی حرفی که نماینده ولی فقیه گیلان زد اصلا جالب نیست!

  یا علی
  پاسخ:
  علیک سلام
  مکان دولتی شاید... مثل اداره ای که ارباب رجوع داره... ولی وقتی چندتا رشتی میخوان جلسه بذارن، چرا نباید حق داشته باشن به زبان خودشون حرف بزنن؟
 • حسین پاسندی
 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام

  کسی نگفت حق ندارند گیلکی صحبت کنند!
  دقیقا نمی دونم ، ولی فکر کنم در شورای شهر خبرنگاران هم می تونند حضور داشته باشند و فیلم برداری هم میشه
  پس بهتره فارسی صحبت کنند تا بقیه افراد هم متوجه بشند!
  در هر حال این موضوع مربوط به استان خودتون (گیلان) هست ، بهتره من به فکر استان خودم (گلستان) باشم (;

  یا علی
  پاسخ:
  کسی نگفت؟ پس متن درباره چیه؟ امام جمعه میگن گیلکی صحبت نکنید دیگه!
  سلام...شماکوتاه بیاین.وخداراشکرکنید.
  به نام خدا

  سلام

  چند سوال

  1. آیا در انتخابات شورا شهر شرط گیلک زبان (بومی شهرستان)بودن برای کاندید ها گذاشته شده بود که الان شورای رشت پا را فراتر از قانون گذاشته؟

  2. اگر با این منطق بگوییم شورای شهری که در آن مردم گیلک زبانند باید گیلکی حرف بزند می توان به استناد همین منطق گفت چرا در استانی که مردم چندین شهرشان با گویشی غیر گیلکی حرف میزنند باید نام استانشان را گیلان گذاشت؟

  باید از نماینده ولی فقیه در استان تشکر کرد که گفت: "نگذارید جهانیان بخندند". چون در جهانی که ما هم اکنون (قرن 21) در آن با هم زندگی میکنیم یک ایرانی میتواند شهردار یک شهر در آن سوی دنیا شود یا یک غنایی می تواند در تیم ملی فوتبال آلمان بازی کند در حالی که برادرش در تیم ملی غنا رقیب اوست.
  متاسفانه در استان گیلان این بحران خودی و غیر خودی (رشتی و غیر رشتی) بقدری هاد شده که نمونه آن ماجرای پرچم روسیه در بازی ملوان داماش بود. این حرکت شورا توهین به کسانی بود که آمدند رای دادند.

  در آخر اگر اشخاصی هر چقدر دانا در کاری تعصب و خودخواهی نشان دهند علم آنها هم در انجام کارشان کمکی نخواهد بود
  پاسخ:
  سلام... جالبه که گفتید «این حرکت شورا توهین به کسانی بود که آمدند رای دادند» ... مگر این شورا برخاسته از رای مردم است که این چیزها را بتوان با آن قیاس کرد؟!!
 • احساسات نامحسوس
 • دروغ آمد: .... اعتبار رفت
  شعار آمد: .... عمل رفت
  شراب آمد: .... شخصیت رفت
  تلویزیون آمد: .... خواب رفت
  زنا آمد: .... ازدواج رفت
  سود آمد: .... برکت رفت
  مد آمد: .... آبرو رفت
  پرخوری آمد: ... سلامتی رفت
  رشوه آمد: .... حق رفت
  دیر خوابی آمد: .. نماز صبح رفت...
  اسراف آمد: .... قناعت رفت
  نژاد پرستی آمد: .. برادری رفت
  ماهواره آمد: .. حجاب رفت
  فارسی وان آمد: .. حیا رفت
  گاوصندوق آمد: .. زکات رفت
  تالار آمد: .... غیرت رفت
  تلفن آمد: ... صله رحم رفت
  اندیشه کنیم!!
  چه ها آمد ، چه ها رفت..!؟

  سلام برادر نباید زیاد حساسیت نشان بدهی چرا که همه ایرانی هستیم و این را بدان که شروع جدائی و زاویه گرفتن از همین چیزهای بی اهمیت شروع می شود . بعد هم نجات پرستی وبهد هم آپارتاید و بعد دیگه کسی به گیلان نیاد و اگر خواست بیاد باید پاسپورت و غیره داشته باشه و....
  یا مقیلَ العَثَرات(ای نادیده گیر لغزشها)
  پاسخ:
  حب الوطن من الایمان!

  شـــک کردم کســـــی بین ماســــت..  امـــا فهمــــــیدم من بــــین 2 نفر بــــودم...!!..
 • بهانه بودن
 • کاروان می رود و می رود و می رود
  ساربان می برد و می برد و می برد
  تشنگان می برن و می برن و .....
  واویلا ای دل پر درد دل پر درد...
  سلام دوست عزیز

  ابزارهاى تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتى و فضاى مجازى و سایبرى در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعى که شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌اى است؛ مبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خداى متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما براى ترویج معارف اسلامى چه استفاده‌اى کردید؟

  همیشه با خود می گفتم کاش من هم از آنهایی بودم که آقا امام زمان به آنها توجه و عنایت خاص دارند، آنهایی که باری از اندوه دل او برمی دارند، اما میدانم که این شدنی است.

  باید برای خشنودی رب العالمین برخواست و پا در مسیر ولایت نهاد و چشم از نامحرم پوشاند وبدانید که هیچ سعادتی از لبخند او به شما شیرین تر نیست!
  منتظر حضور گرمتان هستیم...
 • وبلاگستان 8دی
 • عرض سلام و ادب خدمت شما وبلاگ نویس گرامی.
  لطفا نسبت به تغییر آدرس وبلاگستان 8دی – مرجع وبلاگ نویسان گیلانی اقدام نمایید،
  از این پس وبلاگستان 8دی را تنها با این آدرس دنبال نمایید: www.8deyblog.ir
  همچنین می توانید برای حمایت از تنها شبکه وبلاگ نویسی استان گیلان اقدام به قرار دادن بنر حمایتی وبلاگستان 8دی در وبلاگ خود نمایید.
  http://8deyblog.ir/support-us/
  متشکریم.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.